Mesélj egy kicsit a kezdetekről! Hogyan lett belőled DJ, és mi volt az a pillanat, amikor tudtad, hogy ez több lesz, mint egy hobbi?
Már egészen fiatalon kialakult bennem a zene iránti szeretet. Az általános iskolában például az iskola rádiójában tevékenykedtem, ami meghatározó élmény volt számomra. Miután befejeztem az általánost, a szülőfalumban, Fehérvárcsurgón kimentem egy szórakozóhelyre, ahol már az első nyár közepén elkezdtem dolgozni pohárszedőként. Mindig is szerettem a zenét, és a mai napig szeretem. Szeretek emberek között lenni, látni, hogy jól érzik magukat. Mindig is felnéztem a DJ-kre, lemezlovasokra – és ez ma sem változott. Akkor ott, abban a pillanatban eldöntöttem, hogy én is ezt szeretném csinálni: szórakoztatni az embereket, boldoggá tenni őket azzal, amit én nyújtani tudok. Így kezdtem el komolyabban foglalkozni ezzel 2007 nyarán, és akkor határoztam el végleg, hogy ebből szeretnék élni.
Esküvő vagy klub – miben más a hangulat? Milyen zenei stílusokat szeretsz leginkább játszani esküvőkön, és miben látod a legnagyobb különbséget a klubos fellépésekhez képest?
Az esküvő és a klubozás két teljesen külön világ ezt ezer százalékra mondhatom. Mindkettőt nagyon szeretem: az esküvőket is, meg a szórakozóhelyeket is. Nekem van is egy helyem Móron, amit egy üzlettársammal közösen csinálunk.A klubos szférában a DJ-k szerepe teljesen más, mint egy esküvőn. Ott kétféle DJ-t különböztetünk meg: a rezidens DJ-t, aki állandó, minden héten ott van, és a fellépő DJ-ket, akik csak beugranak egy-két órára, játszanak, és mennek is tovább. Én mindig is rezidens DJ voltam, vagy ha nem, akkor egy teljes éjszakát vittem egyedül. A klubokban teljesen más zenei világ van, mint az esküvőkön. Egy esküvőn általában a ’90-es, 2000-es, 2010-es évek zenéi mennek, meg egy-két friss sláger. Szoktam pörgősebb mulatós zenéket is játszani, de nem veszem el a zenészek munkáját tehát nem egész este mulatós szól, hanem inkább csak feldobom vele a hangulatot, vegyítve retro zenékkel és a mai slágerekkel, ha erre van igény. A mulatós zenékhez nem ragaszkodom különösebben, én személy szerint jobban szeretem a retro stílust. A klubokban viszont teljesen más a helyzet. Ott nem az van, hogy valaki odajön és zenét kér, sokszor inkább egy italt kérnek a DJ-től – például egy vodkanarancsot vagy whisky-kólát, főleg, ha már erősen ittas. A zenei stílus is más: nem kérnek mulatósat, mert nem is játszunk ilyet.A klubban mindig kell valami újat mutatni: friss zenéket, irányadó dalokat, akár egy tegnap megjelent számot. Ugyanakkor ott is vannak kötelező zenék, amiket a vendégek szeretnek, vagy amik az adott buli tematikájához illenek – ezek is mindig a repertoár részét képezik.
Hogyan állítod össze a repertoárt egy esküvőre? Volt már, hogy egy pár nagyon szokatlan zenei kéréssel állt elő?
Nekem nincs előre összeállított zenei repertoárom. Természetesen vannak sablonok, mint mindenkinél olyan zenék, amiket az emberek 80-85%-a szeret, és amikre jól szórakoznak. De én mindig a helyszínen rakom össze az aktuális esküvő vagy esemény zenei világát, mert minden ember más, minden közönség különbözik. Egy-egy esküvőn vagy szülinapon mindig vannak olyan vendégek, akik teljesen váratlan zenéket kérnek olyanokat is, amiket nem is gondoltam volna, hogy működni fognak az adott bulin. De sokszor pont ezek adják meg az este hangulatát, csak tudni kell jól beépíteni őket az éjszaka menetébe.Ha lenne egy előre legyártott, merev sablonom, akkor ezek a különleges kérések nem férnének bele, és így nem tudnám azt nyújtani, amitől igazán szórakoztató DJ-nek érzem magam. A mi munkánk lényege mégis az, hogy szórakozást adjunk az embereknek úgy, ahogy ők szeretnék, nem sablon szerint.

Képek szerzői jogi védelem alatt áll…
Van olyan esküvői pillanat, amit sosem felejtesz el? Egy különleges tánc, egy váratlan fordulat, vagy csak egy igazán megható jelenet?
Nagyon jó kérdés! Minden egyes esküvőre és rendezvényre emlékszem tényleg, kivétel nélkül. Hála Istennek van is belőlük szép számmal, le is kopogom. Szinte nincs olyan év, hogy ne lenne legalább 40-50 eseményem. Általában minden szombaton dolgozom ha épp nem esküvőn vagy más rendezvényen, akkor a szórakozóhelyen vagyok. Minden esküvőnek megvan a maga jellegzetes pillanata, ami örökre megmarad. Volt olyan, ahol a menyasszony egyszerűen megunta az egészet, és eltűnt konkrétan elment aludni. Egy másikon annyira jó hangulatba került, hogy egy taxiból kiszállva átszaladt az úton, és majdnem elütötte egy autó. Volt olyan lagzi is, ahol a lányok olyan fergeteges táncot nyomtak le, hogy csak annyit tudtam mondani: „Atyaég!”
És voltak, vannak és biztos lesznek is olyan esküvők, ahol teljesen mindegy, milyen zenét játszom a vendégek megállás nélkül buliznak, énekelnek, táncolnak. Ilyenkor a ceremóniamesternek, vagy a vőfénynek szinte semmi dolga nem marad, mert a hangulat magától elviszi az estét.
Sok DJ és ceremóniamester szereti a reflektorfényt. Te hogyan érzed magad a színpadon? Fontos számodra a szereplés, vagy inkább a háttérből építed a hangulatot?
Ez egy nagyon fogós kérdés, mert az esküvőkön általában nincs színpad vagy ha van is, nagyon ritkán. Persze előfordul, hogy olyan rendezvényen vagyok, ahol színpadon kell állnom, főleg nagyobb eseményeken, fesztiválokon.Ami Magyarországon eddig a legnagyobb ilyen élményem volt, az a Ford Fesztivál. Többször is felléptem ott, színpadon, rengeteg ember előtt fantasztikus érzés volt, tényleg.Viszont ha választani kellene, hogy minden héten csak ilyen nagy színpados bulikon legyek, őszintén szólva nem biztos, hogy hosszú távon elviselném. Én inkább az a fajta szórakoztató DJ vagyok, aki akár a háttérben megbújva is tud olyan bulit csinálni, hogy a vendégek egy percig se unatkozzanak és úgy menjenek haza, hogy legközelebb is szívesen jönnének.
Mi tesz igazán jó ceremóniamesterré? Szerinted mitől válik valaki valódi partnerévé a párnak, nem csak egy szolgáltatóvá?
Ha az a kérdés, hogy milyen ceremóniamester vagyok, akkor teljesen őszinte leszek: én nem viszem túlzásba ezt a szerepet. A mai világban ahol sokszor a kevesebb több szerintem fontos a letisztultság. Egy esküvő legyen szép, elegáns, legyen benne minden, ami kell, de ne legyen túlzsúfolva vagy túljátszva.Én DJ és ceremóniamester is vagyok egy személyben igen, ezt a kombinációt vállalom. Természetesen bizonyos határokon belül, a helyszín adottságaitól is függően. Nagyon sok párom választja ezt a csomagot, főleg kisebb létszámú esküvők esetén, mert egyrészt pénztárcabarát megoldás, másrészt praktikus is: nem kell két külön szolgáltatóval egyeztetni, minden egy kézben van. Ráadásul én tényleg nagyon sokat foglalkozom az adott rendezvénnyel. Sokszor hosszan beszélgetek a párokkal, hogy pontosan megértsem, mit szeretnének. Persze vannak nehezebb helyzetek is például, ha a pár külföldön él, és nehéz egyeztetni az időpontokat. Én is sokat dolgozom, sokfelé járok, de azt vallom, hogy minél több kapcsolatot kell kialakítani a megrendelővel, és bele kell mélyülni az ő elképzeléseibe, érzéseibe. Egy kicsit olyan ez, mint egy terápiás folyamat: meg kell ismerni őket annyira, hogy az esküvőjük napján úgy tudjak beszélni róluk, mintha régi jó ismerőseik lennék. Csak így lehet igazán szívből és odaadással csinálni, és ettől lesz első osztályú az élmény.

Képek szerzői jogi védelem alatt áll…
Egy esküvő sokszor tele van érzelmekkel, feszültségekkel. Hogyan tudsz egyszerre profin teljesíteni, és közben emberileg is jelen lenni, támogatni?
Ez egy nagyon fontos kérdés, mert egy esküvőn rengeteg érzelem van jelen és bizony, időnként előfordulhatnak konfliktusok is. Az érzelmek természetesen nemcsak a vendégeknél vagy a pároknál jelennek meg, hanem néha még a szolgáltatóknál is. Én viszont azt vallom, hogy egy esküvőn nem szabad, hogy konfliktus legyen a szolgáltató és a megrendelők között. Ha mégis előfordul ilyesmi, akkor ott valami alapvetően nincs rendben. Szerintem a problémák azért vannak, hogy megoldjuk őket és én mindig ezen az elven működöm. Ha bármilyen probléma vagy nehézség adódik egy esküvőn vagy bármilyen más rendezvényen, én mindig igyekszem a legegyszerűbb, legemberibb módon megoldani. Mondok is egy példát: volt egy pár, akik teljesen elfelejtették a nyitótáncot. Nagyon be voltak stresszelve, különösen a vőlegény, aki már a lépéseket sem tudta. Még vacsora előtt el akartak menni próbálni, annyira izgultak. Akkor odamentem hozzájuk, megfogtam a kezüket, beléjük néztem, és azt mondtam:
„Gyerekek, a nyitótáncot csak ti tudjátok, hogy tanultátok meg senki más nem ismeri a lépéseket. Innentől kezdve, ha nem tudják, nem is tudjátok elrontani! Ez a ti pillanatotok, toljátok le azt a három percet szívből, utána bedobunk együtt egy whiskyt, és kész is. Ez az ő nagy napjuk volt, és az ilyen helyzeteket nekünk, szolgáltatóknak kell jól kezelni. Mindig azon vagyok, hogy ha gond adódik, az ne maradjon gond hanem minél hamarabb, nyugodtan és segítőkészen oldjuk meg.
Melyek a leggyakoribb kérdések, amiket a párok feltesznek neked már az első találkozón?
Az első találkozó mindig sorsdöntő ilyenkor hangzik el a legfontosabb kérdés: „Mennyi az annyi?” vagyis, hogy mennyibe kerül a szolgáltatás. Ez az, amit a legtöbb pár először szeretne tisztázni, és teljesen megértem, hiszen ez alapozza meg a döntést, hogy tovább dolgozunk-e együtt. Általában viszont ilyenkor nem ők kérdeznek engem, hanem én kérdezek tőlük. Ők inkább tanácsot szoktak kérni tőlem, amit természetesen a legjobb tudásom szerint meg is adok, és segítek nekik eligazodni. Én viszont próbálom minél jobban megismerni őket kérdéseket teszek fel, figyelek, jegyzetelek, és fejben már elkezdem összerakni az esemény koncepcióját. Ezután leírom, amit összeraktam, és újra átbeszéljük akár egy következő találkozón, akár még aznap, ha belefér. Fontosnak tartom, hogy időt szánjak az emberekre, természetesen bizonyos kereteken belül, hiszen mindenkinek fontos a saját nagy napja. Az első konzultáció általában körülbelül egy órás szokott lenni, míg a következő találkozók már akár 2-3 órás, részletes megbeszélések is lehetnek attól függően, mire van igény.

Képek szerzői jogi védelem alatt áll…
Mik most a legnépszerűbb buliszámok, amiket mindenki kér? És szerinted mi az, ami téged különlegessé tesz más DJ-khez képest?
A legmenőbb buliszámok? Hát, ez egy fogós kérdés! Jelenleg azt látom, hogy egyre többen nyúlnak vissza a múltba,nemcsak az új felkapott slágerek mennek, hanem egyre népszerűbbek a korábbi évek nagy zenéi is. Például a 2010-es, 2015-ös évek időszakából nagyon sok sláger visszajött a bulikba. Ott van például a Danza Kuduro, a Party Rock Anthem, vagy a latin vonalról pár pörgős dal, ezek mindig beindítják a közönséget. Persze, az új zenék közül is vannak, amik nagyot mennek (például Ti amo – Sara Perkè, amit sokan ismernek mostanában), de a nosztalgia hangulat egyre jobban érezhető a tánctereken. Ami engem talán különlegessé tesz más DJ-khez képest, az az, hogy én tényleg szívvel-lélekkel vagyok ott. Nálam olyan nincs, hogy „rossz buli” ha nem megy a tánc, akkor addig cserélem a zenéket, amíg el nem találom azt, amitől a vendégek megmozdulnak. Meg kell érezni, mi működik az adott násznépnél, és addig dolgozom, amíg el nem érem azt a pontot, hogy mindenki táncol. Volt már olyan, hogy azt mondták előre: „Itt úgyse fog senki táncolni.” Aztán én voltam az, aki hajnali ötkor könyörgött, hogy „gyerekek, menjünk már, mert elfáradtam”, miközben eredetileg hajnali kettőre tervezték a buli végét… de hát, ha megy a hangulat, akkor nincs megállás!
Ha előre tekintesz, hogyan képzeled el a szakmai utadat? Milyen céljaid vannak DJ-ként és ceremóniamesterként akár szakmailag, akár emberileg?
Amikor megjelent a Google, elkezdtem próbálgatni e-mail címeket létrehozni, és az egyik javasolt név ez lett: rigolaca65@gmail.com. Úgy döntöttem, hogy ez a név jól tükrözi a célomat: ezt a tevékenységet 65 éves koromig szeretném folytatni – de nem akárhogyan, hanem jól csinálva. Mert nem mindegy, hogy az ember csak csinál valamit, vagy valóban jól csinálja. Ezért is tartom fontosnak, hogy a megrendelőimmel mindig többet beszéljek, hogy valóban megértsem, ők mit szeretnének. Így tudok olyan szolgáltatást nyújtani, ami nemcsak megfelelő, hanem minőségi is.
Zárógondalatként annyit mondanék el kedves olvasóim, hogy a zene világa rendkívül sokszínű ahogy azok az emberek is, akik ezt a különleges hivatást választották. Legyen szó DJ-ről vagy zenészről, mindenki másképp adja át a hangulatot, a pillanatot, az élményt. Ebben a cikkben egy újabb egyéni szemszögből pillanthattunk be a színfalak mögé. Ami azonban közös mindannyiukban: a szenvedély, a figyelem és az az elhivatottság, amellyel hozzájárulnak egy-egy felejthetetlen esemény sikeréhez. Mert végső soron erről szól minden dal, minden ritmus és minden buli – hogy élmény szülessen belőle.
Partnerünket megtaláljátok a Leonor Online-on!
Írta :Lippai Piros